הבוננזה שמאיימת על האוניברסיטה העברית

בכל פעם שמציעים לך דרך מהירה לעשות כסף, תסתובב ותברח כמה שיותר מהר. את המשפט הכל כך נכון הזה של וורן באפט היה כבר מזמן צריך לפרסם בשלטי נאון ברחבי העיר, אפילו לקעקע על זרועותיהם של כל החוטאים למיניהם בניסיון להשיג את הבוננזה או איך שקוראים לה החבר'ה – המכה.

לצערנו הרב, הרבה מהאנשים שיש להם כסף לממן את פרויקט הקעקוע השאפתני המוצע כאן הם כאלה שעשו את הבוננזה בעצמם על גבם של אחרים. כאלה שהשכילו למכור חלומות ארוזים היטב במכירים מופרזים. אחד מהמצליחים ביותר במלאכת האריזה הזאת בארץ הוא אדם בשם מאיר ברק, מנכ"ל חברת המסחר היומי טריידנט.

לכל מי שאינו מתעניין בכלכלה ועדיין הגיע עד הלום כל הכבוד, מגיעים לכם כמה הסברים.

מסחר יומי דומה למסחר בבורסה בכך שהוא כולל מכירה וקנייה של מניות. הרווח, כמו בכל קניית מניות (או בכל מסחר שהוא בכלל) נעשה דרך קנייה בזול ומכירה ביוקר. השוני בין מסחר יומי לכל מסחר אחר הוא בדרך כלל בשני דברים עיקריים: הראשון הוא ווליום המסחר הגבוה הרבה יותר אצל סוחרים יומיים שיכול להגיע לעשרות עסקאות ביום. השני הוא ההשקעה בחברות רק על פי התנהגותן בשוק, בלי שום התייחסות לעיסוק העקרוני שלהן.

סוחר יומי יקנה וימכור בדרך כלל עשרות מניות, את רובן הוא יכיר בשם ובאופן כללי בלבד, וכל אלו יעשו על פי דפוסי התנהגות שהוא מנתח מתוך הבורסה. הגדרה זו היא כמובן פשטנית אך כוללת בתוכה95% אחוז מהסוחרים היומיים.

חברת טריידנט, היא חברה טוענת שיש לה את הסוד ללימוד המסחר היומי, סוד שהיא שמחה להעביר תמורת סכום סמלי לכל מתעניין. סוד זה, לפי הפרסומות המופיעות בכל אתר אינטרנט ברשת, יכול להביא לרוב מי שיבחר בו את הבוננזה ומהר.

בשלב זה, לפני שאני מתחיל להתרגש, ראוי כבר להסיר כל סכנה בדיבה ולציין כי אין בדברים אלו ניסיון לטעון כי מר ברק אינו אדם שומר חוק, אינו גנב או רמאי, פשוט איש מכירות טוב של מוצר שיש עליו ויכוח. מוסריותו של מר ברק היא דבר הנתון גם הוא לדיון, ללא ספק הוא אינו טוב או גרוע יותר מכל לקוחותיו הרבים שמעדיפים להתעלם מהסטטיסטיקה שאומרת הפסד ולבחור בחברת טריידנק כאפיק השקעה הראוי לחלום המכה.

לצערו הרב של הציבור הרחב, מחקרים מוכיחים כי ההצלחה שמאיר ברק טוען שהוא יכול להשיג במסחר יומי, אינה קיימת בטבלאות. מחקרים שנעשו על ההצלחה במסחר יומי בדרום קוריאה מראים כי רק אחוזים ספורים מתוך הסוחרים היומיים מצליחים להרוויח כסף אחרי העמלות הרבות שהם משלמים על פעולת המסחר. רוב הלקוחות, כך אומר המחקר מפסידים את כספם בששת החודשים הראשונים מתחילת ההשקעה.

כל זה לא היה מטריד את מנוחתי כהוא זה. עולם כמנהגו נוהג, הפרייר ישאר פרייר והמרוויח על אותו הפרייר ישאר מרוויח. לא הייתי מציק לכם בכל זה אילולי ראיתי שחברת טריידנט ומאיר ברק מעבירים כנס על מסחר יומי שיערך לא פחות – באוניברסיטה העברית בירושלים.

זה שחברת טריידנט מוכרת את מוצריה בכמה אתרים פרטיים ברחבי המדינה זה דבר אחד, מכאן ועד שהאוניברסיטה תהפוך להיות אכסניה לכל מיני מסעי שכנוע מסחריים, קל וחומר כשמדובר באפיק השקעה נתון בספק ומסוכן להחריד, הדרך עוד ארוכה. מה הבא? כנסים של הרבלייף? אירוע של מחלקת המנויים של מפעל הפיס? אולי מחשבי מסחר במט"ח בספרייה עם אשראי על חשבון שכר הלימוד של השנה הבאה? על האוניברסיטה כמוסד השכלה חלים כמה כללים שחורגים מגבול התמורה הכספית. אסור לאוניברסיטה להפוך לגוף שמאפשר בתוכו מסעי שכנוע שמכורח קיומם בשטח האוניברסיטה יכולים להיתפס כאקדמאים ומוכחים. דווקא בגלל היותה ספקית תוכן איכותי, האוניברסיטה צריכה להיות רגישה לגבי כל תוכן מסחרי אחרי שמועבר בשעריה, אם בכלל.

אני בטוח שאנשי האוניברסיטה לא ידעו מה הם מאשרים כשקיבלו קיומו של הכנס של חברת טריינט. אני מניח שהם חשבו שמדובר בחברה פרטית שעוסקת בלימוד ולא בחברת ברוקראז' עצומה בגודלה שבאה להכניס עוד אנשים למעגל המסחר היומי ולמסחר אצלה. אני עוד רוצה להאמין שהאוניברסיטה לא הייתה מודעת לסיכויי ההצלחה של אלו שאכן ישתכנעו להשקיע בבורסה במסחר יומי, כזאת שכנראה תחזיר אותם כמה אלפים טובים מתחת לנקודת ההתחלה.

5 תגובות

מתויק תחת כלכלה הארד קור

5 תגובות ל-“הבוננזה שמאיימת על האוניברסיטה העברית

 1. קודם כל – לא היה לי מושג מה זה בוננזה בכלכלה. כך שלמדתי משהו הבוקר. שנית – כך גם לגבי מסחר יומי, או סוחרים יומיים. שלישית – כמה, כמה, כמה פטנטים, תוכניות, המצאות, שקרים, וסתם דברים מגעילים טמונים במוח האדם חולה הכסף, או זה האהבל החולם על הרבה כסף!
  מה שנקרא: חכמים הם להרע.
  ודאי שנפלתי בפח כזה. מיושן, אמנם. שמו היה: קורס לביטוח חיים. הצטיינתי בקורס, חוץ מהחשבונאות שאותה ביצע המחשבון, זה שהיה צמוד תמיד לארגונית, או ליומן כיס. ואחרי הקורס באתי לאנשים, שמעתי את סיפור חייהם, הם רצו לספר אותו, ולגמרי שכחתי שבעצם אני צריכה להגיע לסגירת העסקה. שכחתי, גם מפני שמה שעניין אותי זה סיפור החיים שלהם, וגם ובעיקר, מפני שידעתי שהסגירה היא עת השקר. לא שאני לא יכולה לשקר, כשצריך, למשל בקופת חולים לומר שלא ישנתי כל הלילה בגלל שיעולים כדי שאוכל להיכנס לרופא מהר, כשהתור אצלו מתארך והולך. אבל סתם לסגור על אנשים עסקה, שאין לי מושג למה הם צריכים אותה? הרי ביטוח ריסק (risk) פותר להם את כל הבעיות. אלא מה? הוא משאיר את הסוכן ללא רווח, ולכן הוא לומד בקורס איך לשכנע אנשים לעשות ביטוח מלא או כולל או שכחתי כבר מה שמו.
  חג'ג', אתה משרה עלי רוח טובה של כתיבה! תודה!

 2. יובל

  הסתקרנתי מאד! היכן יום העיון? בחוג לגרפולוגיה ווודו או דוקא בחוג להומיאופתיה ועינא-בישא?
  אם כי נראה לאדרכיל הרה"צ היה דוקא יוצא נשכר מאיזה סמינר קטן בפנג-שואי…..

 3. dugmanegdit

  על מה שחברת טריידנט טוענת כבר יש אמרה ידועה – "אם אתה כל כך חכם, איך זה שאתה לא עשיר", ובפרט – אם אנשים חברת טריידנט כל כך חכמים למה הם עסוקים בזוטות לא רווחיות במיוחד כמו העברת הרצאות תמורת סכומי כסף קטנים בעוד שהם יכולים לעשות מלא כסף ממסחר?

  ולעניין מסחר תוך יומי ושאר כנוותהון – יש מי שעושים המון כסף לאורך זמן מכך. אך עליה וקוץ בה, מדובר בקרנות גידור ענקיות שסוחרות במליארדים, מעסיקות המון מתמטיקאים ופיזיקאים שבונים מודלים למסחר ממוחשב ועומדים לרשותם מחשבי על שגורסים פירורי מידע לידי יתרון מסחרי. מה בין זה למוישלה שחושב שיעשה שכר חודשי בשבוע? מצא את ההבדלים!

 4. מיקי

  כל הכבוד לך.
  אני עוקב אחריו כבר כמה חודשים ולצערי הרב יותר מידי אנשים נופלים לזה.
  אין ספק שהוא איש שיווק ברמה הגבוה ביותר אבל בכל הנוגע לקורס שלו יש המון חורים שחורים ומידע ממש לא ברור.
  הוא מעלה סרטונים לערוץ היוטיוב שלו על מסחר יומי והוא מראה את הרווחים אבל אני חושב שהוא עושה את זה בחשבון דמו (לא בדקתי את זה לעומק אבל אם זה לא היה החשבון דמו שלו אני בכלל לא מבין למה הוא צריך לפתוח קורסים ולנסות לשכנע אנשים עם הוא כזה תותח משמע עשיר )
  לכן אני ממליץ להתרחק וכמו שאמרת כשאתה רואה פרסום על כסף מהיר תברח.
  יש אנשים שעושים תואר (3 שנים)בשוק ההון ומרוויחים 6,000 שקל בחודש זה לא כזה פשוט ובטח לא על ידי קורס ובטח לא במסחר יומי .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s