הנפש שמכרה האוניברסיטה – התפתחויות

בזמן שעבר מאז הרשימה האחרונה עד לרגע זה נקטתי בנושא טריידנט והאוניברסיטה כמה פעולות, רובן תוצר של האובססיה הקשה שפיתחתי לנושא, שממנה אני גם קצת זחוח וגם קצת מתבייש.

אז ככה.

ראשית פניתי דרך מכרים לאחד מהעורכים בעיתון העיר בירושלים שאמר (כך נאמר לי) שמדובר בסיפור טוב ושכתבת החינוך של העיתון תיצור איתי קשר. קשר כזה לא נוצר. הישרתי מבט והמשכתי הלאה.

לא נס לחי. פניתי לכתבים כלכליים אחרים, בניהם עורך וכתב דה מרקר איתן אבריאל שפרסם רק לפני כמה ימים כתבה מפורטת על הרעות החולות של המסחר היומי. אבריאל ענה – "ברק  עוסק בשיווק, זה הביזנס שלו.. כמו הרבה אנשי עסקים אחרים. האם הרצאה של טייקונים שרוצים לשנות את החוקים לטובת עסקיהם, למשל, זה יותר טוב?".

עניתי לאבריאל, "השאלה האם טריידנט היא חברה טובה או לא, או לגיטימית או לא היא שאלה טובה. מכאן ועד לאפשר לחברה כזאת לערוך כנס באוניברסיטה הדרך ארוכה מאוד. אתה מבין שלאוניברסיטה אין מושג את מי היא מארחת! דמיין לך מה השלב הבא. אירוח של סמינרי פורקס או הרבלייף באוניברסיטה. אני מאמין שחייבים לכתוב על העניין הזה, לפחות לקבל את תגובת האוניברסיטה. אבל מניח שיש אילוצי פרסומים וכו", אבריאל לא ענה.

החלטתי לפנות לאוניברסיטה. כתבתי מייל נזעם למחלקת הדוברות אך זאת לא הגיבה. האם סחבק יוותר? חלילה וחס. נכנסתי לאתר של החוג למנהל עסקים באוניברסיטה העברית, שבו קיוויתי שאמצא אנשים שיש בהם גם דאגה לאוניברסיטה וגם הבנה לחומרת העניין. באי מייל ששלחתי לכל המרצים לחוג כתבתי.

"אני פונה אליכם במרוכז כיוון שיש לי את התחושה שרק אתם, אנשים שמתעסקים בכלכלה באופן אקדמי תצליחו להבין את המסר שאני עתיד לשלוח ועד כמה הוא מזעזע ואולי לעשות משהו כדי לשנותו.

היום, ביום חמישי בשעה תשע (ובשבוע הבא באותו היום) יתקיים באוניברסיטה כנס פרסומי של חברת טריידנט. לאילו מביניכם שאינם מכירים אותה, טריידנט היא חברה שעוסקת בלימוד של מסחר יומי בבורסה בארצות הברית. טריידנט היא גם ברוקר למסחר יומי שאחר כך עושה את הכסף על חשבונם של המשקיעים, בדרך כלל צעירים … (קופץ קדימה, את התוכן אתם מכירים) הדבר לא היה מטריד את מנוחתי, פריירים נשארים פריירים ואלו שיעשו עליהם כסף תמיד יהיו, אילולי הדבר היה מתקיים בשערי האוניברסיטה שבה גדלתי ואותה אני אוהב. מטריד אותי לחשוב שאנשי טריידנט יכולים להשתמש באוניברסיטה כאכסניה, גם אם זאת ניתנה להם משיקולים כלכליים גרידא. ניסיתי לפנות לאוניברסיטה אך לא הצלחתי לקבל תשובה.

הדבר נוגד, אני מניח, גם את העקרונות החינוכיים שאתם מנסים להעביר לתלמידיכם. אין דבר כזה כסף קל, אין דבר כזה רווחים ללא לימודים והשקעה, אי אפשר לעשות כסף בבורסה מכלום.

לאי מייל הנוכחי עד כה הגיבו ארבעה חלוצים, חלקם ביקשו פרטים, אחרים הבטיחו שיטפלו בנושא. כל מה שנותר לקוות זה שהעניין יפסק עד לכנס הבא.

עדכונים יבואו בהמשך.

4 תגובות

מתויק תחת כלכלה הארד קור

4 תגובות ל-“הנפש שמכרה האוניברסיטה – התפתחויות

 1. elky

  slicha Al Ha English, Ani be'machshev Amerikaii

  So what if the University is hosting a Trident meeting. If this is not "ethical" fine, those who go get to choose. but if they are not allowed to have a conference, that means there needs to be a person who is to judge exactly what is and what is not considered Ethical, and I dont think the line is so clear nor is it that strict.
  protest the company and protest the bastards that make money off other peoples backs, but I dont think that Hebrew University needs to say
  "Lo be'beit Sifreinu"

 2. amitgoldenberg

  הבאת כמה טיעונים מעניינים אך לצערי אני לא מסכים איתך. האוניברסיטה היא גוף ללא רווח שמטרתו חינוך. העובדה שכנס של חברת טריידנט, המספקת מכירות במסווה של חינוך, נערך באוניברסיטה יכול להטעות אנשים רבים.

  רק תחשוב על "ההצמדה" הפסיכולוגית שעושים אנשים שבאים מהחוץ בין האוניברסיטה לבין החברה.

  בכלל, אני לא חושב שהאוניברסיטה צריכה לאפשר לחברות פרטיות לעשות אצלה כנסי מכירות, אך אם היא עושה את זה אלו צריכות להיות חברות שמוכרות משהו ברור ללקוחותיהם. במקרה שלנו זה לא הסיפור.

 3. יואב

  אני מציע לכל מי שרוצה להרשם ללימודי פיננסים לבדוק מספר דברים. לדוגמא האם המרצה שמתפאר כי הוא מתפרנס ממסחר יום בבורסה האמריקאית מלמד בשעות המסחר ? אם כן כיצד הוא מסביר את העיניין, הרי פרנסתו נפגמת אם הוא מלמד בשעות העבודה מידי יום.
  שנית אני מציע לכל מועמד להרשמה לבקש מהמדריך לחשוף בפניו את רקורד הביצועים שלו. אין צורך במספר החשבון ובתכולתו, אלא רק בתרשומת הוראות הקניה והמכירה. יש ברוקרים שמספקים סטטיסטיקה בסיסית לחשבון שמראה לדוגמא מספר טריידים, מספר נקודות נצבר, אחוזי רווח או סטיית תקן של התיק. כל סוחר מצליח ישמח לחשוף זאת בלי היסוס. שלישית אני מציע לכל סטודנט לבדוק מה הן עמלות המסחר האמיתיות ומה ההפרש בין ההצעה של "המורה" להצעה של סתם ברוקר. רביעית מעניין האם הברוקר של "המורה" מפוקח על ידי הרשויות הפדרליות בארה"ב. ונקודה אחרונה למחשבה, אם יש לכם אווז שמטיל ביצי זהב האם הייתם קושרים לו רצועה לצווארו ומטיילים איתו באור יום כדי שכל עובר אורח ילטף לו את הראש או שהייתם שומרים אותו בחצר ביתכם ?!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s