אנחנו האג"ח

kikar_logo-540x253

על אף גל הפוסטמודרניזם שלי בפייסבוק שקרא דווקא כנגד נאומה של רות קלדרון (ואולי בגלל), התרגשתי ממנו מאוד. הייתה בו כנות של פוליטיקאית מתחילה, גל של נחישות לפני שהוא מתנפץ על פיורד של חיטוטים באף. מאז ימי "תנהו לכלב" הנשכחים של נעורי לא נגעתי בגמרא, התרחקתי ממנה כמו מאש. רות קלדרון עשתה לי חשק. יומיים לאחר מיכן הופנתי למאמר בכיכר השבת של ניסים בן-חיים שכותרתו "זה האיום הקיומי האמיתי: רות קלדרון לומדת גמרא". בהמשך יצא לי לראיין את ניסים  ולהבין שמדובר בשליח ציבור למען הציבור, אדם שכתב מה שהציבור רצה לשמוע ולא מה שחשב. המחשבה הזאת מרתיחה בתבוסתנותה. במקום להוביל את דעת הציבור בחר ניסים להגרר אחריה באמתלה של פירושה. הציבור החרדי חושב ככה, הוא חוזר ואומר בראיון, האם באמת זה מה שחושב הציבור החרדי?

פניתי לחברה, אישה חרדית. בחיאת, כתבתי, מה דעתך על הכתבה החשוכה הזאת שנכתבה בתגובה לנאום?

כמה דקות אחרי קיבלתי תשובה:

הי עמית,
ראיתי גם ראיתי את הנאום הנפלא, אני חושבת שהוא היה מרגש ומדהים.
אני חושבת שהכתבה בכיכר השבת מדגישה את הפחד העמוק של החברה החרדית שקמים נגדה עם הכלים שלה עצמה וקשה לה מאד להתמודד עם העניין (מה מוביל אותך לכיכר השבת רבנן??)
אני חושבת שמה שקלדרון אמרה זה מדהים ומיוחד והלוואי וירבו כמותה.

נקודה אחת הייתי רוצה לחדד, בעיני הבעיה היחידה בכל הסיפור היא שרואים בתורה ותלמוד השראה תרבותית בלבד ואנחנו (החרדים) גם רואים בה נקודת סמכות מחייבת!! זאת בעצם נקודת ההבדל.
אני חושבת שרוחות טובות נושבות גם במרחב בחילוני וגם במרחב בחרדי, רוחות של שינוי, של הבנה שגם אנחנו אבדנו את הצפון עם הקיצוניות, וגם החברה חילונית קצת התנתקה מהזהות היהודית שלה. אני מקוה מאד שחברי הכנסת המלומדים והמיוחדים שנוספו הפעם יהפכו את אתר הכנסת לפופלרי יותר , מי יודע אולי יותר מ"האח הגדול". זה באמת יהיה ניצחון הרוח.
אבל אתה יכול להסביר לי את גל ההכפשות המכוער הזה? למה לפחות לא תתיחסו אלינו כמו אל המיעוט הערבי במדינה. בנט מוכן ללכת עם לפיד העיקר להביא את החרדים לצבא! אין הזוי גדול מזה. ומה בדיוק תעשו עם כל החרדים שאפילו לשחק בכדור-רגל לא יודעים? וכל הזמן יצטרכו מנחה ומעריב? ממתי צריך כ"כ הרבה כח אדם במאה עשרים ואחד, אבל זה נשמע מה זה טוב אז למה לא? בחיי נשארנו בגלות.
ואני לא מתאפקת, כל התנועה הציונית, והחילוניות זה קרנות הון סיכון, אבל אנחנו האג"ח. ובלעדינו גם ד"ר קלדרון לא היתה יודעת ללמוד את הגמרא לא חבל?
תחושת האג"ח היא זו שתאחד לבסוף את העם.

6 תגובות

מתויק תחת כללי

6 תגובות ל-“אנחנו האג"ח

 1. נכונים וגם לא נכונים הם הדברים שמובאים בשם הידידה החרדית. הדרישה לשיתוף בנטל היא מעבר לתוצאה המיידית (קדחת בצלחת, מיידית) של המוני חרדים יוצאים לשבת הראשונה אחרי הבקו"ם בדרך הביתה, ומציפים את האוטובוסים. לעומקו של דבר זו דרישה חברתית יסודית: אתם מקבלים כי מתחשבים בצרכים שלכם – כל כך הרבה שנים לא נתתם – עכשיו תנו משהו. תנו הסכמה ללימודי ליבה, תנו יציאה לעבודה, תנו התחשבות ולא כפייה ברחובות ירושלים, תנו שירות ללא שכר לתקופה קצובה. בצבא, בבתי חולים, בבתי אבות, במוסדות שיקום, ימצאו לכם מקומות. נכון שאין זה שירות לביטחון המדינה, אבל הוא שירות לאזרחים במדינה שזקוקים לו. הייתם צריכים להתנדב לכך מזמן, מזמן.
  בעניין המיעוט הערבי – רק זה חסר לכם, החרדים, שיוסיפו לכם גם משהו מהיחס המפלה לרעה כלפיהם. חןץ מזה, אפשר לחשוב שהחרדים מצטיינים בהתייחסות נאורה לערבים כמיעוט בישראל.
  בקיצור -תעשו כבר משהו בלי שיעמידו אתכם בפינה בקואליציה או באופוזיציה זו או אחרת.

 2. כבר מזמן העיתונות (החרדית והחילונית כאחת) טוענת שהיא משקפת את המציאות ואת מה שהקוראים שלה רוצים לשמוע… כשלמען האמת, המציאות משתנה ואנשים משתנים ו"רוחות של שינוי" נושבות בכל חברה ובכל ארגון… אבל לעיתונאים יש את האג'נדה שלהם והם עיוורים לאותן רוחות… לפרטים נוספים דבר עם הקו-מנחה של "מה נהיה".

  • amitgoldenberg

   מסכים איתך סולוג'ון בכל מילה. לגבי הקו-מנחה של מה נהיה, אני לא מבין אם אתה עוקץ או מדבר על האג'נדה הזאת שעופר ידוע כאחד ממפיציה. אם מדובר בביקורת, לדעתי מה נהיה ועופר כראשה חלק מאותן רוחות חדשות ולא עיוורים להם.

 3. בדיוק כמו כרמלה, אני מאמינה שהחרדים יכולים לתרום בשירות האזרחי. ברור שלא כולם צריכים להיות חיילים, אבל לתרום – צריך. כרגע אני מרגישה שאני וסביבתי מממנים במיסים שלנו יותר מדי אנשים שלא מגיע להם ולא נותנים כלום בחזרה אלא בתוך הקהילה שלהם עצמם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s